Здраве

Витамин D помага на хипертоници

Витамин D отдавна е известен с ролята си за поддържане на имунната функция, за подпомагане на контрола на теглото и дори за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Нови изследвания насочват вниманието сега към потенциала му да помага за понижаване на кръвното налягане, особено при възрастни хора с наднормено тегло или затлъстяване. Изследователите обаче предупреждават да не се превишават препоръчителните дневни дози, тъй като по-големите количества не носят допълнителна полза.

Колко витамин D ви е необходим?

Националният институт по здравеопазване (NIH) препоръчва на хората на възраст 51-70 години да се стремят към 600 международни единици (IU) (15 микрограма) витамин D дневно, а тези над 70 години да увеличат приема си до 800 IU (20 микрограма). Това проучване подчертава значението на спазването на тези препоръки, за да бъде човек в оптимално здраве.

В проучването, публикувано в „Journal of the Endocrine Society“, са изследвани 221 души на възраст 65 и повече години с индекс на телесна маса (ИТМ) над 25 – хора с наднормено тегло или затлъстяване. Участниците имали недостатъчни нива на витамин D и били разделени на две групи:

• Група с ниски дози: 600 IU витамин D дневно, плюс плацебо.

• Група с високи дози: 3750 IU витамин D дневно.

И двете групи получавали също 250 милиграма калциев цитрат дневно. След една година изследователите наблюдавали скромно намаляване на кръвното налягане във всички групи. Средно:

• Систолично кръвно налягане (SBP): намалява с 3,5 mm Hg.

• Диастолното кръвно налягане (DBP): намаляване с 2,8 mm Hg.

Макар че при тези от групата с високи дози се наблюдавало малко по-голямо намаление на артериалното налягане, разликите не са статистически значими. Най-забележително е, че хората със затлъстяване и ниски изходни нива на витамин D имали най-голяма полза от добавките.

Ниските нива на витамин D са свързани с по-висок риск от хипертония и сърдечносъдови проблеми. Мишел Рутенщайн, диетолог по превантивна кардиология, обяснява, че витамин D влияе върху системата ренин-ангиотензин – ключов регулатор на кръвното налягане. При недостиг на витамин D секрецията на ренин може да се увеличи, което потенциално може да доведе до по-високо кръвно налягане. Освен това калцият, който също е включен в изследването, подпомага отпускането на кръвоносните съдове и помага за поддържането на здравословен съдов тонус, което допълнително допринася за регулирането на кръвното налягане.

Защо повече невинаги е по-добре

Един от най-важните изводи от проучването е, че надвишаването на препоръчителните дози витамин D не засилва ползите за здравето и дори може да представлява риск. Витамин D е мастноразтворим, което означава, че излишните количества могат да се натрупват в организма, което с времето може да доведе до токсичност.

„Хората често смятат, че повече е по-добре, но когато става въпрос за хранителни вещества, балансът е от ключово значение“, съветва Рутенщайн. Тя подчертава значението на редовното тестване, за да се гарантира, че нивата на витамин D отговарят на индивидуалните нужди. Приемането на витамин D с храна, съдържаща мазнини, също може да подобри усвояването.

За поддържане на здравословни нива

• Набавяйте си слънчева светлина: стремете се към 15-30 минути на открито няколко пъти седмично.

• Хранете се добре: включете в диетата си мазна риба, обогатени млечни продукти или зърнени храни.

• Допълвайте разумно: избирайте висококачествени хранителни добавки и се консултирайте с вашия лекар./zdrave.to/