Технологии

Направиха дисекция на мечка на 3500 години, открита в Сибир

Учени направиха дисекция на кафява мечка на 3500 години, открита почти идеално запазена в замръзналата дива природа в източните райони на Сибир, предаде Ройтерс. Животното е открито от пастири на северни елени на необитаем остров в Арктика.

„Тази находка е напълно уникална: цял труп на древна кафява мечка“, каза Максим Чепрасов от лабораторията в Музея на мамута в Якутск, Източен Сибир.

Женската мечка е открита от пастири на северни елени през 2020 г. във вечно замръзналите райони на Големия Ляховски остров, част на Новосибирския архипелаг на около 4600 км източно от Москва.

Екстремните температури са помогнали да се запази меката тъкан на животното в продължение на 3460 години, както и останки от последната й храна – птичи пера и растения. Височината на животното е около 1,55 метра, а теглото е почти 78 килограма.

„За първи път в ръцете на учените попада подобен труп с меки тъкани, което дава възможност да се разгледат вътрешните органи и да се изследва мозъка“, каза Чепрасов. Екипът прави също множество клетъчни, микробиологични, вирусологични и генетични изследвания.

„Генетичният анализ показа, че мечката не се различава по митохондриална ДНК от съвременните подобни животни от североизточната част на Русия – Якутия и Чукотка“, обясни Чепрасов.

Той каза, че мечката вероятно е на около 2-3 години. Починала е в резултат на нараняване на гръбначния стълб.

Не е ясно обаче как мечката се е озовала на острова, който сега е разделен от сушата от пролив от 50 км. Може да е преминала през леда, да е плувала или е възможно островът да не е бил откъсна от сушата.

Ляховските острови съдържат едни от най-богатите палеонтологични съкровища в света./БТА/

снимката е илюстративна