Спорт

Норвегия поведе в класирането по медали на олимпиадата

Норвегия поведе в класирането по медали след първия ден на зимната олимпиада в Пекин. Скандинавците спечелиха злато ски бягането и биатлона. Олимпийска шампионка в скиатлона на 15 км (7.5 класически + 7.5 км свободен стил ски бягане) стана Терезе Йохауг. Втора е рускинята Наталия Непряева, а бронза взе Тереза Щадлобер (Австрия). Втората титла на Норвегия донесе смесената щафета на 4 по 6 км в биатлона. Марте Олсбу Ройзеланд, Тирил Ехоф, Тарей Бьо и Йоханес Тингес Бьо надделяха в интересно състезание, в което първите три квартета завършиха в рамките на едва 1,5 секунди.

Общо 13 държави взеха медали в първия ден на игрите. Злато спечелиха още Словения, Нидерландия, Швеция и домакините от Китай.

Словенският тим стигна до титла в ски скоковете на нормална шанца при дамите. Урша Богатай завърши със сбор от 239 точки и изпревари Катарина Алтхаус от Германия. Третото място остана за друга словенка – Ника Крижнар.

Нидерландия започна програмата в бързото пързаляне с кънки със злато на Ирене Схоутен на 3000 метра, като постави и нов олимпийски рекорд – 3:56.93 минути. Италия и Канада завършиха на второ и трето място.

Швеция взе олимпийска титла при мъжете в бабуните на ски свободен стил. Тя стана притежание на Валтер Валберг, изпреварил Микаел Кингсбъри (Канада) и Икума Хоришима (Япония).

Домакините от Китай спечелиха първата в историята титла в смесената щафета по шорттрек на 2000 м при дебюта на дисциплината на олимпийски игри. На второ място е тимът на Италия, а на трето – Унгария./БНР/