КоментариПРЕПОРЪЧАНИ

Опита ли се държавата да отвори врата за незаконна търговия с лекарства?

Спорен проект, подкрепен от кабинета, цели продажба на лекарствени продукти не чрез аптеки, а с помощта на вендинг автомати. Става дума за меморандум за разбирателство с компания, но експерти алармират, че по този начин се открива възможност за незаконна търговия с лекарства. Проектът е бил оттеглен още в петък.

„Основните опасения са, че такъв тип продажба може да има само за лекарства, които се изписват без рецепта. Тяхната употреба няма притеснения по отношение животът и здравето на хората. Имаме становище, в което са посочени всички неща, които не могат да бъдат направени. Самият инвестиционен проект цели да се създадат работни места и да се развие подобен бизнес на територията на България“, посочи здравният министър проф. Костадин Ангелов пред bTV.

Той бе категоричен, че не е възможна промяна в законодателството с цел обслужване на конкретен бизнес интерес. Ангелов посочи, че проектът е бил оттеглен, за да не остава в обществото усещане за непрозрачност.

От документи, с които bTV разполага, става ясно, че становището на здравното министерство е, че проектът противоречи на законодателството. Въпреки това Министерският съвет му дава „зелена светлина“. Проектът е за 20 млн. лв. инвестиция. Представена е банкова референция, че ще се финансира през банков кредит и предвижда да разкрие 50 нови работни места.

„Такава промяна в закона не е правена. Идеята на този проект е разкриетието на работни места и осуряване на достъп до лекарства до места, в които няма аптеки, но фирмата-изпълнител изтегля този проект, защото не одобрява становището на Министеството на здравеопазването, че апаратите трябва да продават само лекарства без лекарско предписание“, разясни още здравният министър.

„След като този проект беше разгледан детайлно след нашето становище, Министерски съвет отмени в петък решението. Фирмата оттегли проекта си. Категорично не съм запознат с частен интерес на определена фирма“, отсече още Ангелов.

По-рано в ефира на теливизията гостува проф. Илко Гетов, бивш председател на Българския фармацевтичен съюз.

„Странно е съвпадението на няколко обстоятелства. Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина беше променен в края на месец юли. Последните промени бяха на 24 юли, проектът е внесен на 26 юли и по бързата писта стига до Министерския съвет на 23 септември“, заподозря той.

Според неговия събеседник – Андрей Дамянов, зам.-председател на УС Национална пациентска организация, проблемът е, че идеята се реализира твърде рано, а за да се случи нещо подобно се изисква дълбока промяна в системата на здравеопазването./Фрогнюз/