Здраве

Солен таратор и 330 мл бира могат да ни помогнат в жегите

Как да си помогнем чрез хранене и подходящи течности в жегите?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Теодора Хаджиева – Дърленска от Медицинския университет в София.

“Важно е наистина да си помогнем, защото жегите са големи и храната, като ключов фактор за здравето, може да помогне. В случая е важно да се поемат течности. Има една световна препоръка за всекидневен прием на 1,5 литра течности на ден. Най-уязвими са някои възрастови групи – възрастните хора и децата, те биха могли да приемат и повече от 1,5 литра на ден. Течностите включват не само вода, може и чайове, айрян, прясно приготвени сокове.“

Газираните напитки

„Те не са препоръчителни, когато съдържат захар, но когато са с нискокалорийни подсладители биха могли да бъдат част от приема на течности, защото са диетични и ако човек няма някакъв проблем със стомашно-чревния тракт, може да ги приеме.“

Бирата

„Бирата има своите полезни свойства, но да не забравяме, че тя носи и калории. Като диетолог не бих казала, че препоръчвам да се консумира бира като прием на течности. Калориите в бирата са различни спрямо различния вид бира. По-светлите са по-ниско калорични, на по-тъмните съответно калориите се повишават.

Световната здравна организация казва, че има един прием на бира, за който бихме могли да кажем, че е умерен и че не носи риск за здравето. Това е 330 мл бира. От това количество няма никакъв риск.“

Кафе, чай и таратор

„Когато е горещо, не изключвам да се консумират топли напитки. По време на жегите, бих казала – пийте традиционната рецепта на айряна – със сол, защото с отделянето на пот губим и доста минерали, които запазваме чрез солта.“

Кафето е натурален продукт. Даже има данни, че предпазва от остеопороза. До три кафета е позволено, ако човек е здрав.

Храненето

„Промените в храненето не трябва да са само в летния период. Важно е храненето да бъде регулярно – три-четири пъти дневно. Има много добри данни и за гладуването между 14-16 между последното и първото хранете. Много важен е индивидуалният подход.“

Месо

„Препоръката за него е 2-3 пъти седмично дори при здрави хора. Когато говорим за хора със затлъстяване, месото трябва да не бъде тлъсто – пилешко, пуешко.

Рибата е много добър източник на Омега-3 мастни киселини. Лятото трябва да се консумират леки храни.“

Физически натоварвания

„Задължително трябва да има дневна физическа активност. СЗО препоръчва поне 30 минути всеки ден да има някаква физическа активност.“/БНР/